Darmowa wysyłka do Paczkomatu od 499 zł

Oczekiwanie na poród to szczególny czas, pełen pozytywnych emocji, ale również stresu i napięcia. Zdarza się, że ostatnie dni ciąży dają w kość. Bywa, że dzidziuś zwleka z przyjściem na świat, a z drugiej strony niektóre bobasy pojawiają się na świecie przed terminem. Dobrze skompletowana wyprawka dla noworodka — do szpitala i do domu, pozwoli Wam obniżyć poziom stresu i zapewni maksymalny komfort podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Jak wygląda kompletna wyprawka dla noworodka? Sprawdź listę rzeczy do szpitala i do domu!

W niektórych szpitalach noworodki otrzymują niezbędne akcesoria, ale my wychodzimy z założenia, że własny arsenał akcesoriów zapewni przyszłej mamie większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wyprawka dla noworodka do szpitala to przede wszystkim ubranka i pieluchy. Do szpitala przydadzą się 2-3 zestawy ubrań. Warto pamiętać, by śpioszki, pajacyki, skarpetki i czapeczki dla noworodka były luźne. Nieco większe ciuszki łatwiej się zakłada, a jednocześnie zyskamy pewność, że maleństwu nie będzie za ciasno lub czapeczka nie będzie uciskała delikatnej głowy niemowlęcia. W zestawie pieluch powinny znaleźć się natomiast 2-3 pieluchy tetrowe i paczka pieluch jednorazowych.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie zaleceniami, noworodki kąpie się dopiero po wyjściu ze szpitala. Najnowsze badania dowiodły, że dobrze jest pozostawić niemowlę w mazi płodowej przynajmniej dobę od urodzenia. Maź płodowa pełni funkcję ochronną i nawilżającą. Kosmetyki do kąpieli nie będą więc potrzebne w szpitalu. Do niezbędników można natomiast dodać takie przedmioty, jak rożek niemowlęcy lub kocyk, chusteczki nawilżane, maść na odparzenia i oczywiście dobra, pojemna torba na wszystkie te rzeczy.

Naturalnie do wyprawki szpitalnej dla noworodka należy również dodać rzeczy na przejazd ze szpitala do domu. Zimą będą to cieplejsze ubrania. Niezależnie od pory roku konieczne jest również nosidełko, które można bezpiecznie umieścić w samochodzie.

Zbliżający się termin porodu może sprawić, że przyszli rodzice będą w tym czasie myśleć wyłącznie o dziecku. To naturalne, ale pamiętajmy, że to właśnie mama jest podstawą, jeśli chodzi o tematy okołoporodowe — żadna wyprawka na nic się nie zda, jeśli mama nie będzie gotowa do porodu, a przy tym nie będzie czuła się bezpieczna i zaopiekowana. Dobrostan mamy jest więc tak samo ważny, jak absolutnie niezbędne akcesoria dla noworodka, a właściwie nawet ważniejszy. Dlatego wszystkie troskliwe mamusie powinny zadbać również o kompletną wyprawkę dla siebie, zwłaszcza do szpitala, gdzie nie zawsze możemy liczyć na pomoc czy wyrozumiałość personelu.

Szpitalna wyprawka dla mamy powinna składać się przede wszystkim z wygodnych koszul nocnych (2 lub 3), kilku par przewiewnych, bawełnianych majtek na zmianę, dwóch ręczników do ciała, kosmetyków (według uznania), szlafroka, skarpetek i klapek pod prysznic. Warto zabrać ze sobą także wygodny biustonosz do karmienia piersią i duże podpaski. Również koszule nocne powinny mieć taki krój, by ułatwić mamie karmienie piersią. Pamiętajmy, by szpitalne ubrania były wykonane z bawełny. Z kolei kosmetyki do ciała, a zwłaszcza żel do higieny intymnej, powinny być dostosowane do wymagań kobiet w czasie połogu.

Ważne: ilość szpitalnych racji żywnościowych to powód do gorzkich żartów. Wyczerpana porodem mama może być podwójnie głodna, dlatego warto zabrać do torby również trochę przekąsek, wodę mineralną i… sztućce oraz własny kubek. Co prawda w szpitalu z reguły nie ma z tym problemu, ale różnie bywa. Warto mieć przy sobie również paczkę chusteczek nawilżających i papieru toaletowego.

W filmach poród wygląda zwykle tak, że mama idzie do szpitala z całą rodziną, pakuje się do łóżka szpitalnego i gotowe, wszystko dzieje się samo. Oczywiście w realu jest więcej pracy i znacznie więcej biurokracji. Lekarze muszą znać aktualne wyniki badań, by móc zorganizować bezpieczny poród. Niemowlę w brzuchu nie krzyknie przecież „Halo, wychodzę!”. Wszystko trzeba sprawdzić poprzez badania. Jakie dokumenty są wymagane do porodu? Przede wszystkim trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości oraz kartę ciąży, w której zawarte są wszystkie niezbędne informacje dla lekarzy. Ważnym dokumentem jest również oświadczenie o grupie krwi. Jeśli przyszła mama posiada specjalne zalecenia od lekarza, one także powinny znaleźć się w teczce do szpitala. Co więcej, powinny znajdować się na samym wierzchu, by ich nie przeoczono.

Wyprawka dla noworodka nabiera znaczenia już od pierwszych chwil spędzonych z dzieckiem w domu, po powrocie ze szpitala. Maluszek musi mieć miejsce do spania, wystarczającą ilość pieluch, ubranek, kocyków i kosmetyków. Warto pamiętać, że przy noworodku pralka będzie chodzić praktycznie codziennie. Nie oznacza to jednak, że potrzebujecie tony niemowlęcych ubrań. Wręcz przeciwnie, noworodki rosną jak szalone, więc tak naprawdę wystarczy po kilka śpioszków, body i pajacyków na zmianę. Zasada minimalizmu nie sprawdzi się jedynie w kwestii pieluch i pampersów. Zresztą, akurat o ubraniach i pampersach dla noworodka trudno jest zapomnieć. Znacznie łatwiej natomiast pominąć niektóre akcesoria higieniczne.

Przy małym dziecku niezbędny jest termometr, specjalne nożyczki do mikroskopijnych niemowlęcych paznokci, miękka szczotka do puchu na głowie, krem przeciw odparzeniom, płyn do mycia dla niemowląt, chusteczki nawilżające, zasypka dla niemowląt oraz osobne środki do prania niemowlęcych ubrań i pieluch. Pamiętajmy, że proszki i płyny do prania, których używamy na co dzień, są szkodliwe nawet dla nas, dorosłych. Kosmetyki i środki piorące w przypadku niemowląt należy dobierać bardzo uważnie.

W podstawowym domowym wyposażeniu powinny znaleźć się również: wózek, łóżeczko lub kosz Mojżesza, wanienka do kąpieli, przewijak, poduszka-rogal, miękkie ręczniki i kocyki (najlepiej bawełniane). Wyprawkę dla noworodka warto uzupełnić także o laktator i inne akcesoria, które ułatwią świeżo upieczonej mamie (i tacie!) opiekę nad dzieckiem.

Jak widać, wyprawka dla noworodka i mamy to spore wyzwanie. Rzeczy do skompletowania jest dużo, dlatego warto zrobić sobie listę, a zakupy rozłożyć na kilka tygodni. Nie warto też się tymi zakupami stresować. W dobie internetu wszystko można dokupić w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu. Tymczasem wszystkim przyszłym mamom życzymy wszystkiego dobrego!

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do Twojej listy