Darmowa wysyłka do Paczkomatu od 499 zł

Fajne zabawy w domu: co robić, by zorganizować dziecku czas?

Ostatnio trafiliśmy w sieci na ciekawą dyskusję dotyczącą opieki nad dziećmi. Okazało się, że wielu rodziców bardzo stresuje się kwestią zabawy. Rzecz w tym, że dorośli mają słabą wyobraźnię, co sprawia, że wielu rodziców nie przepada za zabawą z dziećmi. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, jak kreatywnie zorganizować dziecku czas.

Czy niechęć do zabawy z dzieckiem to coś złego?

Wyrastanie z dziecięcych zabaw to normalna kolej rzeczy. Wśród dorosłych są co prawda ludzie obdarzeni talentem do wymyślania kreatywnych zabaw z dziećmi, ale zdecydowana większość rodziców czuje przerażenie na myśl o zabawie w lalki, czy układanie klocków. Coraz więcej rodziców otwarcie przyznaje, że uwielbia spędzać czas z dziećmi, ale nie na zabawie. My w tekstach często podrzucamy Wam pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi, sprowadzamy dla Was renomowane zabawki edukacyjne i opowiadamy, jak ważne jest poświęcanie dzieciom uwagi. Dlatego tym razem chcemy podrzucić Wam pomysły i strategie, dzięki którym dzieci nauczą się samodzielnej zabawy. To także im się w życiu przyda.

Rodzicielstwo wiąże się z dużą presją, a media społecznościowe zdają się tę presję zwiększać. Rodzice powinni jednak pamiętać, że to dzieci są najważniejszym wyznacznikiem udanego rodzicielstwa. I wbrew pozorom dzieciom nie trzeba wiele. Głównie miłości, akceptacji i uwagi. Nie oznacza to jednak, że rodzic powinien rzucać swoje obowiązki, by cały dzień spędzić na zabawie w sklep.

Fajne zabawy dla dzieci w domu

Większość dzieci ma w swojej kolekcji multum zabawek, ale zazwyczaj w użyciu jest tylko kilka ulubionych. Dzieci zazwyczaj wybierają te zabawki, które pasują im do koncepcji i zainteresowań. Świetnym przykładem będzie klasyczna zabawa w lalki. Jeśli Twoja córeczka uwielbia Barbie, wykorzysta do zabawy wszystkie przedmioty, które pomogą jej uczynić zabawę w lalki jeszcze ciekawszą. Tak samo jest z zabawą samochodami. Dziecko ze wszystkiego zrobi tor przeszkód. I czasami te zabawy robią w domu straszny bałagan, ale warto uzbroić się w cierpliwość. Dziecko w swoim mniemaniu nie robi bowiem bałaganu, tylko organizuje sobie stanowisko do zabawy. Po wszystkim wystarczy zorganizować zabawę w sprzątanie, by wspólnie przywrócić w mieszkaniu porządek, choćby na te kilka godzin.

Wielokrotnie podkreślamy, że małe dzieci wprost uwielbiają swoich rodziców, dlatego lubią być blisko. Bardziej niż zabawa z dzieckiem, liczy się Twoja obecność. Kiedy gotujesz obiad i planujesz spędzić trochę czasu w kuchni, pozwól dziecku rozłożyć swój zabawkowy dobytek w bezpiecznej odległości, ale tak, żebyście się widzieli. Szczęśliwy syn lub córka będą bawić się w najlepsze, a Ty będziesz mieć pociechę na oku, mogąc jednocześnie skupić się na gotowaniu. To samo można zrobić w momencie, gdy jako rodzic chcesz odpocząć, poćwiczyć, spróbować obejrzeć film, albo wysłuchać podcastu. Pomóż zorganizować dziecku fajne stanowisko zabawy i wyjaśnij, co planujesz robić.

Swoją drogą, stanowisko do zabawy to słowo klucz. Najlepiej w tym celu sprawdzają się namioty lub wykonane samodzielnie bazy z koców. Dziecko do środka przyniesie swoje ulubione zabawki i zmotywowane nową miejscówką, przepadnie w zabawie na wiele godzin. Jeśli mimo wszystko nie zdzierżysz gigantycznej bazy z koców w centrum salonu, zwróć uwagę na subtelniejsze namioty i baldachimy, które w naszym sklepie ma marka Konges Slojd i Numero 74. Tego typu akcesoria można również wykorzystać na plaży, czy w ogrodzie.

Eksperci polecają również, by stosować tak zwaną rotację zabawek. To świetnie sprawdza się w przypadku małych dzieci. Rotacja polega na tym, że część zabawek, z których dziecko na razie nie korzysta, należy schować. Kiedy obecna partia zabawek się znudzi, należy wymienić je na te z magazynu w szafie. I tak w kółko. Dziecko doznaje wtedy pozytywnego szoku, tak samo, jak dorośli przy porządkach w ubraniach, gdy odkryją, jakie skarby chowały się na półkach w głębi szafy.

Rodzic też ma prawo do czasu wolnego

Zajmowanie się dzieckiem, zwłaszcza jeśli jest to noworodek lub niewiele starszy berbeć, to praca na pełen etat plus nadgodziny. A do tego przecież dochodzą nudne obowiązki bycia dorosłym. Szkopuł tkwi w tym, by zorganizować sobie życie z dziećmi w taki sposób, by nie zapominać, że jest się również człowiekiem, a nie wyłącznie rodzicem. I mowa tu nie tylko o wyjściach ze znajomymi od czasu do czasu. Mamy na myśli również to, że gdy w domu jest bałagan, a Ty padasz z nóg, zostaw ten bałagan w spokoju. Niech sobie będzie! Zdążysz posprzątać, a tymczasem dobre samopoczucie jest znacznie ważniejsze. Pamiętajmy, że idealne rodzicielstwo rodem z Instagrama nie istnieje. Nic natomiast nie zastąpi miłości i troski rodzica.

Jesteśmy pewni, że jesteś wspaniałą matką/wspaniałym ojcem. Dzieci także są wspaniałe i mądre z natury. Stworzone do tego, by odkrywać świat i każdego dnia osiągać samodzielne sukcesy. Przy nauce chodzenia i mówienia, które przecież przychodzą dzieciom tak naturalnie, zabawa to żaden wysiłek. Nie musisz się tym martwić. Co więcej, nie wszystkie zabawy muszą być edukacyjne. Dla dziecka każda zabawa odgrywa rolę rozwojową i edukacyjną. Całe dzieciństwo to jedna wielka edukacja! Dlatego spokojnie, z czystym sumieniem możesz dziecku kupić zabawkę, która nie posiada dopisku o swoich edukacyjnych walorach.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do Twojej listy